پیامک فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می‌شود؟
نویسنده خبر : مدیر سایت    
دوشنبه 26 آذر 1397
    
تعداد بازدید: 187
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1397/9/26
منبع : http://www.bartarinha.ir

اوایل هفته جاری سیل پیامک‌های حاوی یک جریان فکری مشخص با سرشماره‌های 0915، 0912، 0937، 0901، 0939 و 0913 به سوی نمایندگان مجلس سرازیر شد؛ پیامک‌هایی که هرچند با لحن‌های مختلفی نوشته شده بود اما همه آنها تنها حول محور فیلتر اینستاگرام می‌چرخید.

 

ردیاب خودرو در شیراز-دوربین مداربسته در شیراز-دوربین مداربسته هایک ویژن-سیستم اعلام حریق-اعلام حریق در شیراز

روزنامه ایران نوشت: اوایل هفته جاری سیل پیامک‌های حاوی یک جریان فکری مشخص با سرشماره‌های 0915، 0912، 0937، 0901، 0939 و 0913 به سوی نمایندگان مجلس سرازیر شد؛ پیامک‌هایی که هرچند با لحن‌های مختلفی نوشته شده بود اما همه آنها تنها حول محور فیلتر اینستاگرام می‌چرخید.

در همین راستا یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در پاسخ به کسانی که این پیامک‌ها را برگرفته از بطن جامعه می‌دانند گفت: اگر پیامک‌ها مردمی باشد هیچ ایرادی ندارد ولی مشکل اینجاست که این پیامک‌ها به‌هیچ عنوان پایگاه مردمی ندارد و به‌صورت کاملاً ساماندهی شده، توسط افراد یا گروه‌هایی ارسال شده است که پیش‌تر نیز در مواردی دیگر مانند فیلتر تلگرام به‌صورت کاملاً هماهنگ عمل کرده بودند.

این پیامک‌های ساماندهی شده

مهدی شیخ یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب مجلس است که همیشه مواضع خود را درباره شبکه‌ های اجتماعی داخلی و خارجی اعلام کرده است و اعتقاد دارد پیام رسان‌های داخلی و خارجی باید درکنار هم فعال باشند. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تأیید دریافت پیامک مبنی بر لزوم از دسترس خارج شدن اینستاگرام گفت:ارسال‌کنندگان این پیامک‌ها بسیار ساماندهی شده عمل می‌کنند و نمی‌توان این عمل را به مردم عادی نسبت داد. البته این نخستین بار نیست که چنین کارهایی به‌صورت ساماندهی شده انجام می‌شود چرا که این افراد و گروه‌ها در بحث فیلتر تلگرام، FATF و... نیز بسیار فعال بودند.

این نماینده مجلس افزود: برخی نماینده‌ها از جایگاه قانونی خود برای احقاق حقوق مردم استفاده می‌کنند و برخی هم از افکارعمومی مصنوعی بهره می‌برند که این بخش کار، غلط است. اینکه افکار عمومی مصنوعی ایجاد کنید و آن را به تمام افکار عمومی نسبت دهید یک تقلب بزرگ محسوب می‌شود.

وی هدف این گروه‌ها از ارسال چنین پیامک‌های سازماندهی شده را فشار افکارعمومی مصنوعی به نماینده‌ها دانست و گفت: البته برخی از نماینده‌ها که آگاه هستند هرگز تحت تأثیر چنین اقدام‌هایی قرار نمی‌گیرند ولی برخی هم از چنین پیامک‌هایی تأثیر می‌گیرند که درباره این افراد هم نمی‌توان کاری کرد.

طیبه سیاوشی عنایتی عضو کمیسون فرهنگی مجلس نیز با تأیید اینکه چندین پیامک از شماره‌های متعدد دریافت کرده است، گفت: پیامک‌ها از پیش شماره‌های 0915، 0912، 0913 و... برای من ارسال شده است و ارسال‌کنندگان پیامک ما را خائن جلوه می‌دهند و می‌گویند چرا اینستاگرام را فیلتر نکرده‌ایم درحالی که اصلاً بحث فیلترینگ در اختیار کمیسیون فرهنگی مجلس نیست. وی ادامه داد: در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که نمایندگانی از دولت، قوه قضائیه، مجلس و نیروی انتظامی دارد، برای فیلترینگ تصمیم‌گیری می‌شود و اگر موضوع در این کمیته به نتیجه نرسد، معمولاً قوه قضائیه از طریق دیگری اقدام به فیلتر می‌کند.

سیاوشی گفت: هدف ارسال‌کنندگان این پیامک‌ها تنها حساس کردن مردم به فیلتر اینستاگرام است اما آنها با این پیامک‌ها راه غلط را به مردم نشان می‌دهند چراکه کمیسیون جای فیلتر کردن شبکه اجتماعی نیست. این نوع اقدام‌ها آدرس غلط دادن به مردم است و منصفانه نیست چون فقط در جامعه و افکار عمومی، جو هیجانی و حساسیت را به وجود می‌آورند.

فعالیت دلواپسان برای فیلتر اینستاگرام

گفتنی است اواخر هفته گذشته سخنان سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور درباره اینستاگرام و لزوم فیلتر آن بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشت و موافقان و مخالفان مقابل یکدیگر صف‌آرایی کردند. جواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با انتقاد از فعالیت اینستاگرام در کشور گفت: بسیاری از علما، استادان و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اشاره به اینکه اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد افزود: متأسفانه میزان جرایمی که در بستر جرم خیز اینستاگرام به وجود آمده و هر روز رو به رشد است را می‌توان به‌عنوان یک فاجعه نام برد چرا که خانواده‌های زیادی درگیر آسیب‌های آن شده و از این مسأله گلایه‌مند هستند.

وی ادامه داد: حتی برخی، تمام مسئولان فضای مجازی کشور را که هر کدام به نحوی در این فضا نقش دارند به خاطر عدم‌برخورد با این پدیده مسئول گمراهی تک تک افراد جامعه و بویژه کودکان و نوجوانان می‌دانند، بی‌غیرت خطاب می‌کنند و حق هم دارند. وی افزود: قوه قضائیه در این خصوص تذکرات لازم را داده است و بنا دارد محکم و استوار پیگیر اجرای قانون در همه زمینه‌ها باشد.

پس از سخنان سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، دامنه واکنش‌ها به نماز جمعه رسید و امام جمعه مشهد نیز با انتقاد از کم‌بودن پهنای باند پیام رسان‌های داخلی، وزارت ارتباطات را متهم کرد که امکانات بیشتری در اختیار پیام رسان‌های خارجی قرار می‌دهد. بلافاصله پس از این سخنان نیز شاهد ماجرای ارسال پیامک‌ها به نمایندگان با مضامین لزوم فیلتر اینستاگرام بودیم.

اعلام حریق تسلا-سیستم اعلام حریق تسلا-سیستم اعلام حریق در شیراز-هوشمندسازی ساختمان در شیراز-هوشمندسازی ساختمان-تاسیسات برق و روشنایی در شیراز

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.